Personal

Rektor/VD

Kenneth Stålnacke
    Tel: +46 (0)70-646 16 11
Epost: kenneth.stalnacke@kiruna.fhsk.se

 Servicechef

Maria Hedhult
Tel: +46 (0)70-688 09 22
Epost:
maria.hedhult@kiruna.fhsk.se

Drift och Fastighetstekniker

Stefan Jakobsson
Tel: +46 (0)70-675 02 28
Epost:
stefan.jakobsson@kiruna.fhsk.se

Kurator/Studievägledare

Mikael Nordin
Tel: +46 (0)70-675 01 53
Epost:

mikael.nordin@kiruna.fhsk.se

Lärare

Niklas Löfström
Allmän kurs: Svenska/Engelska


Epost:
niklas.lofstrom@kiruna.fhsk.se

Ursila Hufva
Allmän kurs: Ma/Fy/Kemi


Epost:
ursila.hufva@kiruna.fhsk.se

Ingemar Uusitalo
Allmän kurs: So/Historia/Religion, Föreläsningsserien
Tel: +46 (0)70-675 01 49
Epost:
ingemar.uusitalo@kiruna.fhsk.se

Åke Määttä
Svenska från dag ett
Tel: +46 (0)72-222 74 40
Epost:
ake.maatta@kiruna.fhsk.se

Christina Brännvall
Mänskliga rättigheter i globalt perspektiv
Tel: +46 (0)70-297 34 92
Epost:
christine.brannvall@kiruna.fhsk.se

Cissi Lavér
Mänskliga rättigheter i globalt perspektiv

Epost:
cissi.laver@kiruna.fhsk.se

Roland Nutti
IVA-Projektet
Tel: +46 (0)70-675 48 77

Epost:
roland.nutti@kiruna.fhsk.se

Distanslärare

Pär Bäckström
Konstkola Fortsättning - distans

Epost:
par.backstrom@kiruna.fhsk.se

Nina Hedman
Konstkola Grund - distans

Epost:
nina.hedman@kiruna.fhsk.se

Gunnel Jakobsson
Dataskola på nätet - distans
Tel: +46 (0)70-689 84 51
Epost:
gunnel.jakobsson@kiruna.fhsk.se

Administration

Maria Andersson
Reception/Konferens
Tel: +46 (0)70-675 44 21
Epost:
maria.andersson@kiruna.fhsk.se

Julia Astakhova
Ekonomi
Tel: +46(0)70-675 01 64
Epost:
julia.astakhova@kiruna.fhsk.se

Rasmus Stålnacke
Administration/Reception
Tel: +46 (0)76-828 37 62
Epost:
rasmus.stalnacke@kiruna.fhsk.se

Resturang/kök

Martin Pesonen
Kökschef

Tel: +46 (0)70-518 25 40
Epost:
martin.pesonen@kiruna.fhsk.se

Andreas Rautio
Kock

Epost:
andreas.rautio@kiruna.fhsk.se

Susann Fagervall
Restaurang-/ekonomibiträde
 

Epost:
susann.fagervall@kiruna.fhsk.se

Isak Juuso
Kock

Epost:
isak.juuso@kiruna.fhsk.se

Gästservice

 Eva Söderfalk
Lokalvård/Reception
Tel: +46 (0)70-675 48 68
Epost:
eva.soderfalk@kiruna.fhsk.se

Epherem Tesfaye
Lokalvård
Tel: +46 (0)70-675 00 31
Epost:
epherem.tesfaye@kiruna.fhsk.se

 Birgitta Saarensilta
Lokalvård

Epost:
birgitta.saarensilta@kiruna.fhsk.se

Vaktmästare

Bengt-Göran Blind
Vaktmästare
Tel: +46 (0)70-675 27 99
Epost:
bg.blind@kiruna.fhsk.se